like uns bei Facebook
Warenkorb | zur Kasse
NeuerscheinungenromanFantasyBelletristikKurzgeschichtenLyrikMarktEdition

 

zurück - Leseprobe - Rezensionen


ISBN 978-3-940640-49-9

Sławni ludzie Trasy Romantycznej


von Prof. Ryszard Lipczuk
Taschenbuch, ca. 91 Seiten.
Preis: 9.90 Euro
*inkl. Mwst. zzgl. Versandkosten
Ab einem Warenwert von EURO 50,00 versenden wir innerhalb Deutschlands und EU versandkostenfrei!

Widerrufsbelehrung

Anzahl:            Fragment "Sławni ludzie Trasy Romantycznej":

I akcent jeszcze bardziej współczesny: z Würzburga pochodzi twórca znanej firmy wysyłkowej Joseph Neckermann. Z książki Guido Knoopa dowiadujemy się o pewnych mrocznych stronach kariery tego legendarnego przedstawiciela niemieckiej ery cudu gospodarczego. Po śmierci w roku 1928 jego ojca, szanowanego würzburskiego kupca z branży węglowej, młody Joseph uczył się bankowości i podstaw kupiectwa, m. in. w Szczecinie, New Castle i Liege, następnie wrócił do Würzburga i z pracy w firmie ojca utrzymywał rodzinę.

Po przejęciu władzy przez Hitlera w roku 1933 dostrzegł szansę dla siebie. Popierając nazistów, zapisując się do NSDAP, młody (w roku 1935 miał 23 lata) pracowity „aryjczyk” przejmował sklepy tekstylne i domy towarowe prowadzone dotychczas przez Żydów. W ten sposób został niekoronowanym królem domów towarowych w Würzburgu.

Kiedy nadarzyła się okazja wejścia w posiadanie dużej firmy tekstylnej w Berlinie, wykorzystał – przy poparciu swych brunatnych mocodawców –- zręcznie sytuację i został jej właścicielem. Dotychczasowy właściciel - żydowski przedsiębiorca Karl Amsen Joel z powodu represji już wcześniej przeniósł swoją firmę z Norymbergii do Berlina. Teraz pod presją oddał ją Neckermannowi, nie otrzymując wynegocjowanej, zresztą mocno zaniżonej, sumy. Wobec niejednoznacznych gróźb i lęku o własne życie, Joel uciekł najpierw do Szwajcarii, potem zamieszkał w USA. Swego majątku ani należnej mu zapłaty, mimo czynionych już po wojnie prób, nigdy nie odzyskał.

A tymczasem interes rzutkiego i bezwzględnego Josepha Neckermanna rozkwitał w najlepsze, też po wybuchu wojny. Zaprezentował samemu Hitlerowi swój projekt nieprzemakalnych, zabezpieczających od wiatru mundurów z zapewnieniem natychmiastowej dostawy. Hitler był pod wrażeniem. Do lata 1942 Neckermann wyprodukował i dostarczył trzy miliony nowych mundurów, a za swoje zasługi otrzymał wojenny Krzyż Zasługi I Klasy.

A po wojnie? Kiedy bez zezwolenia władz okupacyjnych chciał kontynuować w Würzburgu swoje interesy, został pod koniec 1945 roku zaaresztowany i skierowany do pracy w więziennej szwalni. Po roku wyszedł na wolność i już w r. 1948 jego firma wznowiła działalność. Od początku lat pięćdziesiątych firma wysyłkowa Neckermann Versand KG. Slogan „Neckermann macht`s möglich” („Z Neckermannem da się to zrobić”) oferowała radia, telewizory, pralki, a wkrótce potem również dalekie podróże!

Joseph Neckermann został też znanym sportowcem, wielokrotnym medalistą olimpijskim, mistrzem olimpijskim w ujeżdżaniu, kierował fundacją wspierającą utalentowanych sportowców. Jako wielce szanowany i poważany obywatel zmarł w 1992 roku. Ciemna przeszłość poszła w niepamięć.

 Hat Ihnen gefallen was Sie bisher gelesen haben?


Dann bestellen Sie das vollständige Buch hier exklusiv gedruckt und gebunden:

Anzahl:       

Seitenanfang

Rezensionen


Es sind noch keine Rezensionen für dieses Buch vorhanden.

Dieses Buch rezensieren

Dieses Buch bestellen

zurück

Seitenanfang


Impressum &
Datenschutz